F// Dwór …

pisane w Polsce, krainie nad Wisłą i Zatoką Pucką … po tylu miesiącach zniesmaczenia, brzdądzenia, zaraz po aferze “Samolociku”, tuż przed kolejnym “płockim samobójstwem”, kolejną z serii afer i  przedwyborczą EU-“cudowną metamorfozą” Władzy od awanturnictwa i plucia na najwyższe Urzędy i autorytet mojego kraju po „biały kołnierzyk” i minkę pensjonarki… To miłe obserwować jak chamstwo zmienia sie w uprzejmość a cwaniackie pustosłowie w rozsądek(?)… może i Polska jako My, Naród doczeka się autentycznej pracy dla dobra Społeczeństwa zamiast  prostackich zachowań nie licujących ani z dobrymi obyczajami ani z godnością mojego Kraju… (styczeń 2009)

______________ Powyższy wstęp oraz tekst pt DWÓR – jako niżej umieszczoną piosenkę (od razu nasunęła mi się melodyjka) pisałem w styczniu 2009. Postanowiłem ją na wzór Jirzika z Barzin „na gorąco” wylansować przy pomocy radiowego studia nagrań w powiatowo-gminnej podwarszawskiej miejscowości, do której kiedyś wrzucił mnie los. Ponieważ w aranżacji przewidziałem tzw. chórek – pokazałem tekst śpiewającej w całkiem niezłym miejscowym chórze przedstawicielce miejscowego Urzędu.

Rzuciła okiem na tekst i krzyknęła – NIE! My tego nie wykonamy! Gdy zdziwiony spytałem o powód – bez żenady, otwarcie (o swoim miejscu pracy?) rzuciła – przecież Pan tu pisze o nas!

Ja?! Pisałem „Dwór” w styczniu 2009, przed smoleńską tragedią, zatroskany rosnącymi emocjami, lekceważeniem Urzędu Prezydenta, stanem Polski, całego Państwa, poziomem nie tylko gospodarki ale i kultury zalewanej przez zaczynające królować tak medialnie modne chamstwo. Nie miałem pojęcia, że ktokolwiek mógłby uznać, że piszę o tej akurat gminie, miniaturce państwowej społeczności. Gdy człowiek sobie jednak uświadomi, że podobnych jak ta miejscowości Polska może mieć (ma?)  od gór po Bałtyk setki (tysiące?) – nikogo nie powinno dziwić, że Irlandia a nawet Grecja były wtedy dla co mądrzejszych i realistów tak atrakcyjne …

Do tej pory – jak widać słusznie – uważano, że „ryba śmierdzi od głowy”… dodatkowy efekt nożyc wg innego przysłowia:”uderz w stół… ” upewnił mnie, że jeśli coś się w Polsce zmieniło po 1989 to na pewno nie na lepsze, a wzór z tego grajdołka już wtedy powielany był chyba wszędzie w Polsce … Cóż – byłem i byłbym tu zawsze „nowy”, a pani krzycząca „Nie!” mieszkała tu od lat i… trudno jej nie wierzyć – była widać „swoja”, miejscowa, a ja… pisałem tekst myśląc, że cenzury i „układów” w Polsce już po 1989 nie ma…!

Jakże się myliłem… możliwe, że to zadziałał „głuchy telefon” lub modny wtedy w polskich aresztach tzw.”przypadek kontrolowany” lub jak mówią ślepi snajperzy – tzw.”ślepy traf”, lecz nie tylko nie nagrałem piosenki, ale i pracodawca tej pani- Urząd – przestał składać w mojej firmie zamówienia…

W skromności naiwnej swojej nie dopuszczałem nigdy myśli, że w czasach pełnej pięknych słów Epoki Cudów i wszelakich tolerancji z powodu np. napisania „ody do wolności” nie śpiewano by Beethovena… Nie do pojęcia było dla mnie, by zaniechanie (przez Urząd korzystnej dla miasta, oszczędzającej mu koszty) współpracy było efektem dworskiego szu-szu, sms-a lub anonimowego szu-szu telefonu,  jednak dzięki zastosowanej na mnie praktyce pozbawienia zamówień (zarobkowania) oraz zdolności wyciągania przekornych odkrywczych optymistycznych wniosków odkryłem, że nie należy pokazywać niczego (niektórym) paniom, a przynajmniej namawiać ich do śpiewu. 

Nie po to jednak wróciłem do mojej Polski rezygnując z oferty obywatelstwa innego bogatego kraju by poddać się szykanom jakiejś małomiasteczkowej miejscowej sitwy; myślę, że i Wy – gdziekolwiek mieszkacie – nie poddacie się żadnemu UKŁADOWI! 

(mkd ____________maj 2012 – tuż przed Euro 2012)

___________ D W Ó R __________________

 

Na dworze każdy mądry król
gromadę dworzan ma.
By nie gnuśnieli – zawsze im
zajęcie ważne da…
.            Jednego każe uczyć z ksiąg,
.            drugiego pięknie grać
.            trzeciemu z czwartym mądry król
.            o tamtych każe dbać
ref.
Rozwija się rycerska brać
na mądrym dworze tym,
bo dobry władca na „trwa brać”
tam nie pozwala im .
_________________

A pod murami dobry król
tysiące ludu ma
i kocha króla dobry lud
– bo król o niego dba
.            Rycerzom każe dobry król
.            ochraniać cały lud,
.            i dbać, by wypić było co
.            i żarcia było w bród.
ref.
Rozwija się, rozkwita kraj,
spokojnie płyną dni –
bo dobry władca za „trwa brać”
pourywałby łby!
__________

Lecz znam ja dwór… jest tam i król,
warchołów przy nim ścisk;
z nich każdy konia z rzędem ma
i wredny, chciwy pysk.
.             Agresji w nich do samych pach,
.             a zamiast chronić lud
.             peany każdy pieje w krąg
.             na temat swoich cnót.

ref.
I gnije kraj… To piekło, to raj,
to kłótnie, to zadyma,
a starzy mówią  –  Q…trwa “brać”,
dobrego króla ni ma !

____________________

I diabła czasem prosty lud
za wzorzec przyjmie cnót.
Gdy diabeł aureolę ma
– lud łatwo wierzy w cud.

.             Od lat magików stado dba,
.             by lud swe cuda miał,
.             by kochał je i wierzył w nie,
.             i w swej głupocie trwał.

ref.
Dlatego to wciąż mogą stać
warchoły na świeczniku,
a cham i głup igrzyska ma
– i kocha obłudników.

______ Coda______________________

.             Lecz marzeń, że nasz kraj to raj,
.             gdzie można godnie pożyć,
.             gdzie prawy król i nie trwa „brać”
.             –  nikt zabrać nam nie może!
———————————————–
Tak! Naszych marzeń, że to NASZ kraj
– nikt zabrać nam nie może!

.

________________________________________________________ mkd ___ I.2009

PS …  jeśli polubicie „Dwór” na tyle by go śpiewać lub recytować jako piosenkę „historyczną” – odnajdując nagle analogie do swojej okolicy na wszelki wypadek nie przyznawajcie się do znajomości ze mną w swoim Urzędzie,  podśpiewując „Dwór” tylko w pozbawionych urzędniczek i pod/słuchu miejscach czyli „na własną odpowiedzialność” :-))

tu podpowiedź „melodyjna” DWÓR w moim wykonaniu 

 (plik może jest uszkodzony lub jego odtworzenie jest możliwe jedynie na smartfonach (z Androidem) … sorry.. wierzcie jednak – to bardzo ładna (jak na życiowo-historyczną) piosenka :-)

3 komentarze do “F// Dwór …”

 1. 05 Paź 2009 @ 3:45 am CanadaAl.... Poland

  :)

  „…dla królów świat jest bardzo uproszczony.
  Wszyscy ludzie są poddanymi.”
  /Antoine de Saint-Exupéry – „Mały Książę”/

 2. 05 Paź 2009 @ 3:56 am CanadaAl.... Poland

  „Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym,
  ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę,
  ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników
  tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo,
  ludzie i wszelkie ich bogactwa.”
  /Bolesław Prus/

 3. 30 Sie 2011 @ 12:51 pm CanadaMarchand Russian Federation

  Wow, I have a webpage too but I can’t write too as you do. Very good stuff.

>> Do autora

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.